Jaki materac do łóżka sypialnianego wybrać?

Kwestia materaców do łóżka bardzo często jest bagatelizowana przez wielu ludzi. Najczęściej dzieje się tak do momentu, kiedy źle dobrany materac coraz bardziej daje się we znaki i odbija na naszym zdrowiu. Tymczasem wybór odpowiedniego materaca ma kluczowe znaczenie nie tylko dla naszego komfortu podczas snu, ale i samopoczucia na co dzień. Nie warto czekać na dzień, w którym zły wybór w tym zakresie zacznie być dla nas odczuwalny. Co warto wiedzieć o materacach i jaki dokładnie mają wpływ na nasze samopoczucie?

Dobry materac do łóżka w sypialni — znaczenie dla zdrowego snu

Do niedawna większość osób, gdy wybierało materac, kierowało się przede wszystkim jego ceną. Z roku na rok wzrasta jednak świadomość konsumentów, a jakość i wszelkie parametry mają dla klientów coraz większe znaczenie. Są one o tyle ważne, że dobry materac rzeczywiście ma wielkie znaczenie dla jakości snu i naszego zdrowia.

Jeśli materac jest dobrany do indywidualnych potrzeb człowieka, to jest w stanie wydłużyć głęboki sen i zniwelować częste wybudzanie się w nocy, dzięki czemu człowiek wstaje rano wypoczęty i gotowy do zmierzenia się z obowiązkami danego dnia. Ponadto wysokiej jakości materac stanowi optymalne podparcie dla kręgosłupa, zmniejszając znacząco napięcie mięśniowe. W rezultacie osoby, które do tej pory spały na złej jakości materacu i narzekały na bóle pleców, w końcu będą mogły zażegnać problem, tym bardziej że tego rodzaju dolegliwości z czasem się nasilają.

Materac do spania do sypialni — podstawy wyboru

Osoby zmobilizowane do tego, aby zapewnić sobie optymalny materac, w konfrontacji z ofertami sklepowymi staną w obliczu sporego dylematu. Istnieje wiele parametrów, które warto ze sobą porównać, nawet w grupie tych najlepszych materaców dostępnych na rynku. Jednym z nich jest stopień twardości materaca. Te średnio twarde sprawdzą się w przypadku osób śpiących na boku, które ważą mniej niż 85 kg, i osób śpiących na plecach ważących mniej niż 60 kg.

Twarde materace będą lepszym wyborem dla osób ważących więcej, ponieważ śpiący nie będą się w nim za bardzo zapadać. Bardzo ważna jest również grubość materaca, która powinna być tak dopasowana, aby u osoby siedzącej na łóżku i opierającej stopy na podłodze kąt między udem a łydką był prosty lub rozwarty. Materac musi mieć taką grubość, aby gwarantował zarówno komfortowy sen, jak i wygodne siedzenie na łóżku czy też wstawanie z niego. Jeśli zaś rama łóżka jest wysoka, to materac nie powinien pod względem grubości przekraczać 25 cm.

Rodzaje — na jakie materace do łóżek sypialnianych warto zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o materace, to dostępne są na rynku aż cztery rodzaje, a mianowicie sprężynowe, kieszeniowe, lateksowe i piankowe. Materace sprężynowe tworzą połączone sprężyny, dostosowujące się do ruchów ciała — są zazwyczaj bardzo trwałe. Materace kieszeniowe wyróżniają się tym, że ich sprężyny znajdują się w osobnych kieszeniach, przez co nie wpływają one na siebie. Za dwa najlepsze rodzaje uważa się materaca lateksowe i piankowe.

Te pierwsze charakteryzują się bardzo dużą elastycznością, przez co dopasowują się do kształtu ciała i zapewniają kręgosłupowi optymalne podparcie. Ponadto lateks ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, przez co nadaje się dla alergików. Z kolei materace piankowe dzielą się na wysokoelastyczne oraz termoelastyczne, a w tym drugim przypadku to ciepło ciała powoduje, że jeszcze lepiej dostosowują się do jego kształtu.

Optymalne wymiary materaców do łóżek sypialnianych to…?

Dobrze dobrany materac musi być dostosowany nie tylko do ramy łóżka, ale i do indywidualnych potrzeb użytkownika. Szacuje się, że powinien być przynajmniej o 15 centymetrów dłuższy niż leżący na nim człowiek, a z całą pewnością nie może sprawiać, że stopy wystają poza łóżko. Długość standardowych materaców wynosi zazwyczaj 200 centymetrów, co zapewnia wygodę większości ludzi. Jeśli jednak ktoś może pochwalić się ponadprzeciętnym wzrostem, musi rozważyć zakup dłuższego materaca.

Pojedyncze materace dla nastolatków lub osób o drobnej budowie ciała mają zwykle szerokość wynoszącą 90 centymetrów, ale jeśli ktoś lubi mieć więcej przestrzeni w łóżku, powinien zdecydować się na materac o wymiarach 200 na 120 centymetrów. Jeśli zaś chodzi o materace podwójne, to najpowszechniejsze wymiary wynoszą 160 na 200 centymetrów. I tym razem można jednak zdecydować się na szerokość wynoszącą 140 centymetrów, co wystarczy dwójce szczupłych osób, czy też 180 centymetrów w przypadku osób o masywniejszej budowie.

Podsumowanie — materac, łóżko, sypialnia: bez energii ani rusz

Wiele osób, które wciąż bagatelizują jakość materaca, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak negatywny wpływ na ich samopoczucie ma ten element. Wybór dobrego i dopasowanego do potrzeb materaca przekłada się na jakość snu i życia. W ofercie sklepu Kamado Meble znajdują się wysokiej jakości materace różnego rodzaju, które można zamawiać w wybranych przez siebie wymiarach, a niedługo potem przekonać się, jak bardzo wpłyną one na codzienne samopoczucie.