Jakie łóżko do sypialni kupić?

Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. To właśnie ono codziennie zapewnia odpoczynek i sen niezbędny dla regeneracji organizmu po całym aktywnym dniu. Powinno być wygodne i funkcjonalne, ale również pasować do wnętrza pod względem wymiarów i walorów estetycznych. Jak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni, by cieszyć się optymalnym rozwiązaniem? Poniżej znajdują się cenne wskazówki na ten temat, które w znacznym stopniu ułatwią podjęcie decyzji.

Jak wybrać łóżko do sypialni?

Kupno łóżka to zazwyczaj inwestycja na dłuższy okres, dlatego też warto dobrze się zastanowić nad odpowiednim modelem. Łóżka dzieli się przede wszystkim na drewniane i tapicerowane, dlatego warto ten czynnik wziąć pod uwagę jako pierwszy. Tapicerowane łóżka sprawiają, że sypialnia prezentuje się przytulniej i stanowi komfortową strefę relaksu dla domowników. Dostępne są w różnych odcieniach, dlatego można dopasować je do różnego rodzaju wnętrz i innych elementów wystroju, tworząc spójną i estetyczną aranżację. Łóżka drewniane charakteryzują się zdecydowanie większą uniwersalnością, ponieważ pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Sprawdzą się zarówno w sypialni w stylu loftowym, jak i skandynawskim. Fakt, że są wyprodukowane z litego drewna sprawia, że cieszą się długą żywotnością, a ich uniwersalność pozwala na pozostawianie ich w sypialni, nawet jeśli dojdzie w niej do całkowitej metamorfozy wskutek remontu.

Łóżko do sypialni, które nie skrzypi

Skrzypienie łóżka może być prawdziwą zmorą dla osób, które w nim śpią. Jeśli wystarczy obrócić się w łóżku, aby wydobywały się z niego głośne dźwięki będące w stanie obudzić człowieka, trudno nazwać mebel komfortowym. Łóżka, które mocno skrzypią, są szczególnym utrapieniem dla osób, które nie mają mocnego snu, za to podczas snu często zmieniają pozycję. Warto jeszcze przed zakupem łóżka zawęzić wybór do modeli wyposażonych w specjalne elementy amortyzujące, które wyciszają i znacząco poprawiają pracę materaca i samego łóżka. W przypadku łóżek drewnianych warto również postawić na odpowiednią pielęgnację drewna. Zastosowanie wosku lub parafiny na poszczególnych elementach sprawi, że nie będą się one o siebie ocierały.

Jakie łóżko dwuosobowe do sypialni zda egzamin?

Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniego łóżka dwuosobowego są oczywiście jego wymiary. Powinny być dostosowane nie tylko do wzrostu osób, które będą w nim spały, ale również do metrażu sypialni. Właściciele przestronnych sypialni mają pod tym względem dużo większe pole do popisu, ponieważ mogą zdecydować się nawet na największe modele, a w pomieszczeniu wciąż pozostanie sporo przestrzeni użytkowej i będzie ono funkcjonalne. Wybór będzie nieco trudniejszy dla osób, które mają do dyspozycji małą i nieustawną sypialnię, w której każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. W takich wypadkach należy kierować się tym, żeby łóżko nie zajmowało zbyt dużo miejsca, ale jednocześnie miało optymalne wymiary dla tej z osób, która jest wyższa.

Jakie są idealne wymiary łóżka do sypialni?

Wymiary łóżek są zależne od tego, czy szukamy łóżek jednoosobowych, czy też dwuosobowych. W pierwszym przypadku popularne wymiary to 90X200cm, 100x200cm oraz 120x200cm. Istnieją również łóżka o niestandardowych wymiarach, a także opcja kupienia łóżka na zamówienie, które pod względem wymiarów zupełnie będzie odbiegało od przyjętych norm. Jeśli chodzi o łóżka dwuosobowe, najpopularniejsze wymiary to 140x200cm, 160x200cm oraz 180x200cm. Drugi z wymienionych wariantów uznawany jest za optymalny, ponieważ bez problemu zmieszczą się w nim dwie dorosłe osoby o standardowych gabarytach, a ponadto pozostawia on jeszcze miejsce na ewentualne stoliki nocne czy dodatkowe meble. Naturalnie w każdym wypadku wielką rolę odgrywa wielkość i ustawność pomieszczenia, a także sami użytkownicy dwuosobowego łóżka. Jeśli nie należą do osób szczupłych albo jedna z osób w parze wierci się podczas snu, wybór największego łóżka może zapewnić obu stronom pożądany komfort.

Łóżko do sypialni – jaka wysokość będzie najlepsza?

Przyjęło się, że rama powinna znajdować się mniej więcej na wysokości czterdziestu lub pięćdziesięciu centymetrów od podłogi, aby zapewnić śpiącym domownikom największy komfort oraz higienę. Jak zwykle w takich wypadkach i tym razem wiele jednak zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Szczególną uwagę na optymalną wysokość łóżka powinny zwrócić osoby z chorym kręgosłupem lub wszelkimi dolegliwościami ograniczającymi je pod względem ruchowym. Istnieje nieskomplikowany sposób, aby sprawdzić, czy łóżko jest dobre dla danej osoby. Wystarczy na nim usiąść i w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nogi bez problemu sięgają podłogi. Jeśli tak się dzieje, to człowiek siedzący w pozycji wyprostowanej powinien mieć kolana zgięte pod kątem prostym.

Jakie szerokie powinno być łóżko do sypialni?

Szacuje się, że każdy człowiek podczas snu powinien mieć dla siebie co najmniej osiemdziesiąt centymetrów szerokości łóżka, aby sen był komfortowy, a wszelki ruch podczas snu swobodny. Dlatego też w przypadku łóżek jednoosobowych, standardowa szerokość to 90 centymetrów, a w przypadku łóżek dwuosobowych szerokość wynosi co najmniej 160 centymetrów. Niektóre osoby ze względu na swoje gabaryty czy ruchliwość podczas snu decydują się na szersze łóżka, a w rezultacie dysponują dodatkową przestrzenią i zapewniają sobie większy komfort. Sporo w tym zakresie zależy jednak od przestrzeni znajdującej się w samej sypialni.

Jakie dobre łóżko do sypialni polecamy?

Wybór odpowiedniego łóżka do sypialni powinien być podyktowany wyżej wymienionymi parametrami oraz walorami estetycznymi, aby najważniejszy mebel w domu, a na pewno w sypialni, tworzył atrakcyjną całość z innymi elementami. Drewniane łóżka znajdą zastosowanie w większości aranżacji, ale te tapicerowane nadają pomieszczeniu więcej ciepłego nastroju, który świetnie sprawdza się w sypialniach, wycisza domowników i zapewnia im przyjemne pobudki. Tapicerowane łóżka do sypialni dostępne są w najróżniejszych odcieniach, dlatego mogą okazać się nie tylko funkcjonalnym meblem, ale i wielką ozdobą całego pomieszczenia. Jeśli komuś nie udało się znaleźć odpowiedniego modelu w sklepach stacjonarnych i internetowych, warto rozważyć zakup łóżka tapicerowanego na wymiar. Wówczas klient będzie miał wpływ na wszelkie parametry od wymiarów, przez podjęcie decyzji o wielkości pojemnika na pościel aż po ustalenie rodzaju obicia, które będzie pasowało do całego wystroju.

Jak podjąć dobrą decyzję?

Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest kierowanie się przede wszystkim funkcjonalnością, a więc wymiarami pomieszczenia oraz wzrostem i potrzebami domowników, którzy będą w nim spali. Dopiero kolejnym etapem jest wybór między łóżkiem tapicerowanym a drewnianym, podczas którego warto uwzględnić aranżację sypialni. W przypadku łóżek tapicerowanych powinno się kierować tym, aby kolor współgrał z innymi elementami i rozważyć montaż paneli tapicerowanych, które zapewnią wygodę podczas wieczornego czytania i nie tylko. Ostateczny wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji.