Narożnik czy sofa do spania — co wybrać?

Wybór mebla do spania to często skomplikowany proces. Dylemat, przed którym stajemy w trakcie urządzania mieszkania lub domu przysparza o ból głowy, ponieważ wybór idealnego mebla w czasach, gdzie jest tak wiele możliwości wydaje się być czasem wręcz niemożliwy. Co jest jednak najważniejsze, to znajomość własnych preferencji jeśli chodzi o styl, w jakim będzie urządzone pomieszczenie, a następnie dopasowanie odpowiedniego mebla do wielkości przestrzeni, którą mamy do zaaranżowania.

Czy sofa do codziennego spania jest dobra?

Sofa do spania to popularne rozwiązanie w wielu domach. Jej główną zaletą jest to, że jest wszechstronna, czyli może służyć do siedzenia w ciągu dnia, a w nocy przekształcać się w łóżko do spania. Takie rozwiązanie jest szczególnie wybierane w mniejszych przestrzeniach mieszkalnych, ponieważ powierzchnia musi być zaaranżowana w sposób praktyczny i wygodny jednocześnie, pełniąc wymagane przez mieszkańców funkcje. Koniecznie, przed końcowym wyborem, warto się zastanowić nad kilkoma dodatkowymi kwestiami. Po pierwsze, jest to wybór właściwej firmy meblarskiej. Należy pamiętać, że komfort spania na sofie może być zróżnicowany z powodu materiałów, z których została wykonana.

Sofy od właściwych producentów oferują wygodne materace i solidne konstrukcje, gwarantujące zdrowy i spokojny sen. Trzeba wziąć także pod uwagę, że wiele tańszych modeli może być mniej wygodnych i powodować dyskomfort w czasie snu. Drugą kwestią jest wytrzymałość mebla, która także wiąże się ściśle z renomą danej firmy. Sofa jako mebel przeznaczony do spania jest codziennie eksploatowany poprzez regularne rozkładanie i składanie, co może wpłynąć na szybsze zużycie materiału — a to wpływa na jej trwałość.

Czy narożnik nadaje się do spania i jest wygodny?

Narożniki są coraz bardziej popularnym wyborem wśród osób poszukujących mebli do salonu, ponieważ posiadają wiele zalet — nadają się bowiem również do spania. Narożniki w porównaniu do sof są zdecydowanie przestronniejsze, co oznacza, że można się na nich swobodnie rozciągnąć. Poza tym pomieszczą większą ilość gości, a także, co trzeba wziąć pod uwagę, zajmują więcej przestrzeni. Narożniki są bardzo dobrym wyborem, kiedy powierzchnia mieszkania czy domu jest duża, wtedy można mebel ulokować zarówno na środku pomieszczenia, jak i przy ścianie, nie martwiąc się o to, że będzie się nieadekwatnie prezentował, lub, że jego funkcje będą ograniczone.
Modele z funkcją spania to przestronne powierzchnie po rozłożeniu, na których z powodzeniem zmieszczą się dwie, a nawet trzy osoby, co jest szczególnie przydatne kiedy przychodzi kogoś przenocować. Należy pamiętać, że nie wszystkie narożniki są sobie równe, więc podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na jakość materaca i wytrzymałość mechanizmu rozkładania, aby mebel spełnił Twoje oczekiwania pod względem codziennego komfortu spania.

Co lepsze do spania — sofa czy narożnik? Poznaj nasz werdykt!

Ostateczny wybór pomiędzy sofą czy narożnikiem przeznaczonym do spania zależy od indywidualnych preferencji. My jedynie możemy podać kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji. Oto one:

Sofa do spania może być praktyczniejszym wyborem, szczególnie jeśli masz ograniczoną przestrzeń, ponieważ jest ona zwykle mniejsza i bardziej kompaktowa.

Narożniki są atrakcyjne poprzez swój rozmiar, ponieważ zapewniają większą powierzchnię do siedzenia i spania.

Co jest konieczne przy wyborze, to zwrócenie uwagi na jakość mebla, czyli odpowiednią strukturę materaca oraz konstrukcję mechanizmu rozkładania; niezależnie od tego, czy będzie to sofa, czy narożnik.

Najlepiej, jeśli sprawdzisz wybrany mebel osobiście poprzez testowanie: usiądź wygodnie, tak jak masz to w zwyczaju, połóż się w ulubionej pozycji. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości i zamawiasz online, to sprawdź renomę danej firmy, czytając komentarze klientów oraz pytając znajomych osób, które ostatnio kupowały meble do spania.

Jak widać, zarówno sofa, jak i narożnik mają swoje zalety i wady. Jeżeli wybór jest trudny, warto je sobie rozpisać na kartce, aby dokładnie wiedzieć, co przemawia za wyborem mebla do spania. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzona firma to gwarancja zadowolenia i jakości, więc wyższa cena mebla może być zapewnieniem o jego wytrzymałości i żywotności na długie lata.