Sofy na zamówienie – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Niewątpliwie sofa jest głównym atrybutem pięknie zaaranżowanego pomieszczenia. To właśnie ona pierwsza rzuca się w oczy po wejściu do salonu.  Nie jest to jednak tylko ładnie wyglądający mebel, gdyż kanapa ma wiele praktycznych funkcji, o których nie wolno zapominać. Przede wszystkim można na niej wygodnie obejrzeć telewizję, odpocząć po ciężkim dniu w pracy lub w szkole, a nawet przenocować na niej niespodziewanych gości. Coraz większą popularność zdobywają sofy na zamówienie, czyli stworzone pod wymiar i idealnie dobrane do indywidualnych potrzeb meble. Rozwiązanie to sprawia, że każdy może przenieść swoją wizję na rzeczywisty wygląd nowego pomieszczenia.

Sofy pod wymiar – alternatywa dla narożników

Urządzając pomieszczenie, warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad optymalnym zagospodarowaniem przestrzeni. Ważna jest wielkość pokoju i osobiste preferencje co do stylistyki. Kanapa jest świetnym wyborem dla mniejszych pomieszczeń, nie zmienia to jednak faktu, że będzie się świetnie prezentować w większych pokojach, ale nie tylko. Mebel sprawdzi się również w sypialni, w pokoju dziecka, a nawet na zadaszonym tarasie. Ważna jest aranżacja, dlatego niewątpliwym atutem podczas zakupu sofy jest możliwość wyboru praktycznych dodatków do mebla. Do sofy możemy dokupić pufy i fotele, a to daje więcej możliwości aranżacyjnych. 

Jednak przy wyborze mebli nie kierujemy się jedynie wyglądem, ważne są również potrzeby użytkowe. Na przykład mając ograniczoną przestrzeń, sofa może pełnić funkcję łóżka, wystarczy wybrać kanapę rozkładaną. Dodatkowo sofa może mieć duży pojemnik na pościel, co w wielu niewielkich mieszkaniach okazuje się rozwiązaniem na wagę złota. Jest to także mebel łatwy do przenoszenia i bardziej poręczny, co może się przydać podczas sprzątania i przemeblowań. Mając ograniczoną przestrzeń, warto wybrać sofę i ewentualnie dobrać do niej fotel, ponieważ taki zestaw zajmie mniej miejsca niż pełnowymiarowy narożnik.

Wymiary idealnej sofy do salonu – który z dostępnych na rynku wariantów będzie odpowiedni?

Jak zostało wspomniane wyżej, wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. Mając do dyspozycji malutki pokój, nieracjonalne byłoby wybranie wielkiej kanapy, która zajęłaby większość przestrzeni. Czynników decydujących o wyborze wielkości sofy jest więcej, na przykład – jak wiele osób powinna pomieścić kanapa, czy sofa ma stanowić jedynie miejsce do siedzenia, czy również spełniać funkcję łóżka, jeśli tak to dla ilu osób? Przymierzając się do zakupu sofy, zastanów się nad wymienionymi kwestiami:

 • Wielkość pokoju: mając mały pokój do dyspozycji, dobrze sprawdzi się mała sofa na nóżkach, o długości nie większej niż 200 cm, co w zupełności powinno wystarczyć. Jednak, jeśli pokój jest duży, można zainwestować w dużą sofę z szerokimi podłokietnikami. 
 • Dla ilu osób jest przeznaczona: warto zwrócić uwagę na to, aby domownicy mogli komfortowo korzystać z sofy. Zazwyczaj sprawdza się sofa trzyosobowa lub czteroosobowa o długość około 240 cm, jednak jeśli goście są często przyjmowani lub domowników jest więcej i potrzebna jest większa przestrzeń siedziska, w grę wejdą sofy pięcioosobowe, sześcioosobowe, a nawet jeszcze większe. 
 • Funkcja spania: planując używanie sofy również jako miejsce do spania, zalecane jest, aby wybrać taką, która ma pojemnik na pościel. Jeśli sofa ma służyć jako łóżko dla jednej osoby, standardowy rozmiar będzie wystarczający, czyli 120-150 cm, gdy sofa ma stanowić miejsce do spania dla więcej niż jednej osoby, warto, aby miała wymiary od 150 cm wzwyż. Oczywiście powinna mieć funkcję rozkładania, aby stanowić komfortowe miejsce do spania. 

Potrzebujesz więcej informacji?
  Sofy na wymiar i indywidualne zamówienie – co brać pod uwagę przy wyborze mebla?

  Decydując się na zakup sofy, warto poświęcić czas na idealny dobór mebla do naszych potrzeb. Trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które zdecydują o tym, czy będzie to udany zakup, czy nie. Przede wszystkim są to wymiary i funkcja, jaką będzie spełniał mebel. Są to najważniejsze kryteria, ponieważ od nich zależy czy sofa będzie naszym ulubionym meblem wypoczynkowym, czy też wielką porażką. Następnymi wyznacznikami są:

  • Fason: mebel musi wpasować się w dany wystrój, jeśli chcemy, aby pokój był przytulny i elegancko zaaranżowany. Dobrze sprawdzają się sofy skandynawskie, które pasują niemal do każdego wnętrza. 
  • Obicie: jest wiele różnych rodzajów wykończenia jak np. zamsz, skóra, tkanina. Tutaj należy skupić się na tym, co dla nas jest przyjemne w dotyku oraz czy poradzimy sobie z czyszczeniem danego materiału. Warto również zwrócić uwagę, czy materiał jest odporny na różnego rodzaju przetarcia i naciągnięcia. 
  • Mechanizm rozkładania: w zależności od tego, jak często kanapa będzie rozkładana, należy wybrać taki mechanizm, który sprawia najmniej kłopotów. Wyróżniamy DL (polega na wysunięciu siedziska i położeniu oparcia), Klik-Klak (uniesienie siedziska aż do momentu usłyszenia charakterystycznego kliknięcia i opuszczeniu go), Stelaż Belgijski (należy wysunąć stelaż ukryty w siedzisku i rozłożyć nóżki stelaża) i Easy Lift (polega na lekkim uniesieniu siedziska i pociągnięciu go w swoją stronę). 
  • Szczegóły: przed zakupem sofy warto zadbać o jej detale jak np. zagłówek (czy ma być wysoki i twardy, czy niski i miękki, a także czy ma mieć możliwość regulacji), podłokietniki (czy mają być szerokie, czy wąskie) oraz czy mebel ma posiadać pokrowiec (mając małe dzieci lub zwierzęta, jest to dodatkowy atut, ponieważ jeśli ulegnie zabrudzeniu, można go łatwo zdjąć i wyprać)

  Kupno sofy, jak widać, jest o wiele cięższą decyzją, niż się z pozoru wydaje. Warto, więc przed zakupem przemyśleć wszelkie aspekty związane z nowym meblem i wybrać taki, który sprawi, że stosunek emocjonalny do niego będzie pozytywny. Z całą pewnością jednak wybór sofy na zamówienie to dobre rozwiązanie, gdyż możemy ją całkowicie spersonalizować, dzięki czemu taki mebel będzie odpowiadał w 100% naszym potrzebom.