Meble do sypialni – mat czy połysk? Które wybrać?

Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzamy naprawdę sporą część swojego życia, śpimy tam, często pracujemy, odpoczywamy, relaksujemy się. Warto więc skupić się na tym, aby wystrój tej przestrzeni stanowił dla nas poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Zatem meble – łóżko, komody, szafy, szafeczki nocne – które wybrać? Mat czy połysk? Który rodzaj mebli będzie zarówno przyjemny dla oka, jak i łatwy do sprzątania? Warto pamiętać o materiałach, z których są wykonywane meble. Bardzo istotne jest, w jakiej kolorystyce oraz designie chcesz mieć swoją sypialnię. W tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości co do wyboru mebli.

Meble do sypialni na wysoki połysk – zalety i wady

Meble na wysoki połysk posiadają wiele zalet, można do nich zaliczyć fakt, iż połysk odbija światło co sprawia, że połyskujące meble mają bardzo nowoczesny, estetyczny charakter. Po dodatkowym wypolerowaniu, każdy mebel wygląda świetnie, sprawiając, że możemy się wręcz sami w nim przeglądać. Meble na wysoki połysk kojarzą się z elegancją i klasą. Gdy dodamy do nich szklane witryny lub oświetlenie LED, całe wnętrze zyska charakteru i będzie olśniewać.

Meble na wysoki połysk, dzięki odbijaniu światła, działają trochę jak lustro, dzięki czemu pomieszczenie może optycznie się powiększyć i wizualnie stanie się bardziej przestrzenne. Takie meble mają również swoje wady. Pierwszą i chyba najważniejszą wadą wysokiego połysku jest to, że często widać na nim różnego typu smugi, czy odbicia palców. Niestety na meble z połyskiem musimy poświęcić trochę więcej czasu przy sprzątaniu, jednakże zabrudzenia często są spowodowane tym, że nasze dłonie są brudne, tłuste, więc może być to aspekt przeszkadzający bardziej w kuchni, niż sypialni.

Niestety również trzeba przyznać, że połysk łatwiej jest zarysować i bardziej na nim widać różnego typu urazy mechaniczne. Ponadto, meble z wysokim połyskiem bardziej uwydatniają zbierający się na nich kurz i brud. Jeśli mieszkańcami naszego domu są małe dzieci lub zwierzęta – meble z wysokim połyskiem nie będą dobrym rozwiązaniem, chyba że systematyczne i dokładne sprzątanie to dla Ciebie żaden kłopot.

Matowe meble w sypialni – za i przeciw

Czy matowe meble do sypialni będą dobrym rozwiązaniem? Taka opcja ma swoje wady i zalety. Do zalet można zaliczyć:

Połączenie drewna i matu ociepla nasze wnętrza i sprawia, że stają się bardziej przytulne. Jeżeli jednak chcemy uzyskać nowoczesny klimat, możemy dodać im oświetlenie LED.

Chcemy utrzymać naszą sypialnię w rustykalnym, tradycyjnym, prowansalskim, ekologicznym, naturalnym lub skandynawskim wnętrzu? Matowe fronty sprawdzą się perfekcyjnie.

Mało widoczne zarysowania, odporność na urazy mechaniczne, większa trwałość to znaczne zalety dla matowych mebli. Kurz i zabrudzenia również są mniej widoczne.

Duża różnorodność kolorów i materiałów, od frontów pokrytych laminatami do takich z litego drewna lub drzewnych włókien.

Matowe meble mają również swoje wady. Oto kilka argumentów przeciwko takiemu wyborowi:

Matowe meble nie odbijają światła – w przeciwieństwie do mebli z wysokim połyskiem, co oprócz nadania wnętrzu przytulności może stać się trochę przygnębiające.

Jeżeli do matu dodamy ciemny kolor, przestrzeń może się trochę optycznie pomniejszyć, ponieważ zabiorą one światło z pomieszczenia.

Matowe wykończenie wymaga delikatnej pielęgnacji, więc jeżeli już utworzy nam się jakaś ciężka do wyczyszczenia plama musimy pamiętać, aby nie potraktować jej żadnym mocnym detergentem, ponieważ może to skutkować uszkodzeniu lakieru.

Potrzebujesz więcej informacji?
  Jakie meble nadadzą się lepiej do sypialni – w macie czy połysku?

  Wszystko jest zależne od tego, w jakim klimacie chcemy mieć wnętrze naszej sypialni. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które meble są lepsze, wszystko zależy od naszych osobistych preferencji, upodobań. Matowe meble dodają naturalności, przytulności we wnętrzach, natomiast meble z połyskiem nadają wnętrzom minimalistycznego i nowoczesnego charakteru.

  Również warto pamiętać, że mat nie odbija światła przez co może trochę przytłaczać nasze pomieszczenie, matowe meble znacznie lepiej sprawdzą się w przestrzeniach większych, otwartych. Jeżeli dysponujemy tylko małą przestrzenią to połysk dzięki swojej umiejętności odbijania światła znacznie rozświetli i optycznie powiększy naszą sypialnię, jeżeli jest ona dosyć mała. Jeżeli postanowimy, że chcemy mieć meble raczej w ciemnych kolorach – tutaj również lepiej postawić na połysk.

  Jeśli mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta, to znacznie lepiej będzie postawić na mat, unikniemy w ten sposób trudnych do zmycia i widocznych zabrudzeń, czy widocznych odcisków palców. Jeżeli chcemy postawić na nowoczesność – dodanie oświetlenia LED czy do mebli matowych, czy tych z połyskiem pozwoli nam na nadanie im zupełnie nowego charakteru.

  Podsumowując – mat czy połysk w meblach do sypialni?

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, które wykończenie mebli jest lepsze, przy wyborze musimy po prostu przeanalizować wszystkie zalety i wady, kierować się swoimi upodobaniami. Wszystko jest zależne od naszych gustów, stylu, w jakim chcemy urządzić naszą sypialnię oraz materiałów i kolorystyce, w jakiej mają być wykonane meble. Mamy nadzieję jednak, że nasz artykuł chociaż trochę rozwiał Wasze wątpliwości i teraz wybór mebli będzie znacznie łatwiejszy.