Dwie sofy w salonie — czy to dobry pomysł?

Dwie sofy w salonie — czy to dobry pomysł?

Dwie sofy w salonie to pomysł, który wielu osobom kojarzy się wyłącznie z wyjątkowo przestronnymi salonami albo niestety, efektem zagraconego pomieszczenia. Tymczasem wszystko zależy od pomysłu, powierzchni salonu oraz wielu innych szczegółów, a przecież jedna sofa bardzo często wymaga dostawienia dodatkowych foteli czy innych mebli. Czy dwie sofy w jednym pomieszczeniu mogą wyglądać stylowo i wciąż pozostawiać sporo miejsca dla użytkowników salonu? Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi.

Salon z dwiema sofami — optymalne rozwiązanie?

W tym zakresie wiele zależy od projektu salonu oraz od indywidualnych potrzeb domowników. Jeśli rodzina jest spora, a dodatkowo bardzo często podejmuje gości w salonie, jedna sofa może okazać się niewystarczająca. W takich sytuacjach wiele osób często decyduje się na dostawienie dopasowanych foteli czy puf. Natomiast dla niektórych, większa ilość elementów i mebli oznacza jednak coraz mniej przyjemne wrażenia „przeładowania” pomieszczenia.

Jednakże najnowsze trendy podpowiadają rozwiązanie, które zapewni dodatkową przestrzeń do siedzenia i relaksu w większym gronie, po dodaniu wyłącznie jednego dodatkowego elementu. Jest nim oczywiście kolejna sofa. Kluczowe w tym wypadku jest dobranie sof pod względem wymiaru, a także koloru. Mogą to być dwie bliźniacze sofy, a także dwie sofy uzupełniające się na zasadzie kontrastu. W ofercie Kamado Meble można zamówić meble na wymiar, idealnie dostosowując je do potrzeb domowników.

Jak ustawić dwie różne sofy w salonie?

Dwie różne sofy w salonie to coraz modniejsze rozwiązanie, ale nie da się ukryć, że projekt takiego salonu często okazuje się wielkim dylematem. Ludzie najczęściej decydują się na to, aby w urządzanym pomieszczeniu dominowały trzy lub cztery główne kolory. Jeśli w salonie znajdą się inne kolory w postaci pozostałych mebli, zasłon, dywanów czy dodatków, a nie jest to salon urządzany w stylu eklektycznym, to dwie sofy powinny mieć ten sam kolor. Jak je ustawić?

Wiele zależy od dostępnej przestrzeni. Zawsze powinno się brać pod uwagę to, aby salon był przede wszystkim funkcjonalny i zapewniał wszystkim komfort. W małych i średnich salonach dwie krótkie sofy warto ustawić prostopadle do siebie tak, aby okalały z dwóch stron stolik kawowy. Jeśli salon jest miejscem, w którym rodzina często razem ogląda filmy, to telewizor powinien być zamontowany w takim miejscu, aby osoby siedzące na dwóch sofach widziały ekran. W przestronnych salonach dwie sofy można ustawić naprzeciwko siebie, umieszczając pomiędzy nimi stolik.

Czy dwie sofy w małym salonie też zdadzą egzamin?

Nie sposób powiedzieć, że to rozwiązanie sprawdzi się w każdym małym pomieszczeniu. W przypadku malutkich salonów w kawalerkach z aneksami kuchennymi każdy metr kwadratowy ma wielkie znaczenia, a dokładanie kolejnego dużego elementu odbiera domownikom przestrzeń. Jeśli jednak salon jest samodzielnym, małym pomieszczeniem, wciąż można umiejętnie ustawić w nim dwie sofy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie na przykład ustawienie dwóch sof w kącie tak, aby przypominały rogówkę, czy też ustawienie ich w taki sam sposób nieco dalej od ściany, przez co wrażenie przestronności będzie nieco większe. Jeśli przy sofach znajdzie się niezbyt masywny stolik kawowy z jasnego drewna, to pomieszczenie wcale nie będzie wyglądało na tak małe, jak mogłoby się wydawać. Można również ustawić jedną sofę pod ścianą przy stoliku, a drugą pod ścianą znajdującą się naprzeciwko, jeśli telewizor zamontowany jest po przeciwległej stronie.

Dwie sofy do salonu — inspiracje i aranżacje

W związku z tym, że sofy należą do większych mebli, warto odpowiednio dostosować ich kolor do danego miejsca. W małych salonach najlepszym rozwiązaniem będą jasne i pastelowe kolory łączone ze stolikami z jasnego drewna, ponieważ dzięki temu pomieszczenie optycznie będzie wydawało się większe. Warto wówczas ustawić ja prostopadle lub równolegle do siebie, oddzielając je stolikiem kawowym, a także dekorując poduszkami, których kolory będą pasowały do innych elementów w pomieszczeniu.

Dzięki temu cała koncepcja będzie wyglądała na spójną i dobrze przemyślaną. W większych salonach, w których nie brakuje światła, można bardziej poszaleć z kolorem. Tapicerowane sofy w kolorze głębokiej zieleni czy fioletu powinny być jednak najmocniejszymi pod względem kolorystycznym elementami w salonie, a cała reszta powinna być nieco jaśniejsza, aby nie stracić naturalnego światła i wrażenia przestronności w pomieszczeniu.

Dwie sofy w salonie to fraza kojarząca się z nadmiarem mebli i małą ilością przestrzeni, ale doświadczenie projektantów z Kamado Meble dowodzi, że wcale nie musi tak być. Jeśli pracownicy uwzględnią metraż, preferowaną kolorystykę oraz potrzeby konkretnego klienta i jego rodziny, mogą zaaranżować salon tak, aby był nie tylko estetyczny i przytulny, ale również funkcjonalny. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie odpowiednia ilość miejsc siedzących, ale i optymalna przestrzeń wokół nich.