Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią w bloku?

Urządzanie pokoju dziennego z sypialnią w bloku to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli metraż nie jest duży, a nam zależy na funkcjonalnej, przytulnej i efektownej przestrzeni. Na szczęście istnieje wiele patentów na to, aby zrobić to nawet w najmniej ustawnych miejscach. Dzięki temu gospodarz zyska wielofunkcyjną przestrzeń, która za dnia będzie sprawdzała się jako salon, a w nocy zamieni się w wygodną sypialnię. Jak to zrobić i jakie aranżacje sprawdzą się najlepiej?

Jak połączyć salon z sypialnią w bloku?

Połączenie salonu z sypialnią w bloku wymaga umieszczenia w jednym pokoju elementów typowych zarówno dla salonu, jak i dla sypialni. Jest to możliwe, jeśli przestrzeń zostanie wykorzystana w mądry sposób. Wiele zależy tutaj od metrażu pomieszczenia oraz rodzaju mebli, które zamierzamy w nim ustawić. Podstawą w tym wypadku będzie łóżko, szafka nocna, a także kilka mebli, które doskonale sprawdzają się w salonach. Należą do nich na przykład szafka na telewizor, regał na książki czy stolik kawowy.

Doskonałym rozwiązaniem w tym wypadku będzie zainwestowanie w sofę z funkcją spania. W ciągu dnia będzie pełniła funkcję standardowej kanapy w salonie, a z kolei po zmroku można ją rozłożyć i korzystać jak z wygodnego łóżka. Nowoczesne kanapy z funkcją spania są wyposażone w funkcjonalne pojemniki na pościel i produkowane w taki sposób, aby zapewniać komfort zarówno w charakterze sofy, jak i łóżka.

Sypialnia w salonie w bloku — czy to ma sens?

Takie rozwiązanie ma sens, a czasem jest wręcz jedynym sensowym rozwiązaniem. Jeśli liczba domowników jest spora albo też samo mieszkanie jest kawalerką, urządzenie salonu razem z sypialnią pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, które można wykorzystać w inny sposób. Jeśli natomiast w kawalerce, poza łazienką, nie ma dodatkowego pomieszczenia, to ten wariant jest jedynym możliwym do zrealizowania.

Dzięki sofom z funkcją spania można z powodzeniem przyjmować gości w pięknie urządzonym salonie czy też relaksować się tam po pracy. Kiedy zajdzie taka potrzeba, kanapę można rozłożyć i w kilka minut zapewnić sobie wygodne miejsce do spania. Sofy tego rodzaju ustawiane w salonie są również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które regularnie przyjmują gości zostających na noc. Dzięki temu w domu pojawi się dodatkowe miejsce do spania, a gospodarze będą mogli pozostać we własnej sypialni. Wystarczy zadbać o odpowiednie ustawienie mebli i dodatki, a pomieszczenie będzie tworzyło spójną i dobrze przemyślaną przestrzeń.

Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią w bloku?

Połączenie dwóch osobnych pomieszczeń w jedno sprawia, że łatwo doprowadzić do tego, aby przestrzeń wyglądała na ciasną i zagraconą. Na szczęście istnieją skuteczne patenty na to, aby tego uniknąć. W salonach połączonych z sypialnią, zwłaszcza jeśli nie są one duże, warto celować w jasne barwy. Dotyczy to zarówno ścian, jak i mebli — dzięki temu pomieszczenie optycznie będzie wyglądało na większe.

Ponadto warto ograniczyć kolorystykę dodatków do maksymalnie trzech uzupełniających się barw i nie stosować ich zbyt wiele. Skutecznym rozwiązaniem jest również wybór mniejszej ilości mebli, które powinny stać na nóżkach. Ten niepozorny szczegół nada im lekkości, a meble nie będą wyglądały na masywne i przytłaczające. W małych salonach z sypialnią najlepszym rozwiązaniem jest kanapa z funkcją spania, która powinna być ustawiona pod ścianą lub w kącie, aby poruszanie się po pomieszczeniu było w pełni komfortowe.

Mały salon i sypialnia w jednym pokoju w bloku — rozwiązania i aranżacje

Małe i nieustawne pomieszczenia bywają problematyczne podczas urządzania, zwłaszcza jeśli mają pełnić funkcję dwóch osobnych pomieszczeń. Poza wyżej wymienionymi trikami, które pozwolą urządzić je ze smakiem i optycznie powiększyć, warto zdecydować się na dodatkowe oświetlenie. Inne źródła światła, poza tym głównym, nadadzą pomieszczeniu przytulnego klimatu po zmroku, a przecież tego właśnie oczekujemy od sypialni.

Jeśli chodzi o kolorystykę, warto postawić na biel, beże czy szarości, które można przełamywać w ciekawy sposób kolorowymi dodatkami w postaci puf, obrazów czy doniczek z kwiatami. Ważne jest jednak to, aby nie było ich zbyt wiele i aby wszystkie elementy dobrze się ze sobą komponowały. Wybór odpowiednich mebli, kolorów i kilku dodatków sprawia, że nawet małe pomieszczenia można z powodzeniem urządzić w różnych stylach aranżacyjnych, takich jak styl boho, klasyczny, postindustrialny, glamour czy eklektyczny.

Doświadczenie wielu osób dowodzi, że nie ma takiego pomieszczenia, którego nie dałoby się zamienić w przytulny, nowoczesny salon z sypialnią. Jeśli jest ono wyjątkowo nieustawne, a standardowe wymiary mebli nie zdają egzaminu, świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firm produkujących meble na wymiar. Kamado Meble to polska firma, która cieszy się zaufaniem nawet najbardziej wymagających klientów. Tapicerowane meble robione na wymiar można dostosować ściśle do własnych preferencji i potrzeb, aby salon połączony z sypialnią był funkcjonalny i zachwycał walorami estetycznymi.