Meble na wymiar czy gotowe? Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego?

Urządzając dom lub mieszkanie (w szczególności kuchnię i łazienkę) zawsze pojawia się pytanie, czy nasze lokum wyposażyć w meble na wymiar, czy może lepiej kupić meble gotowe? Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż pomieszczenie urządzamy na wiele lat. Istotne jest więc, by wybrać takie rozwiązanie, dzięki któremu będziemy czuć się komfortowo w naszym domu każdego dnia. Na podjęcie decyzji powinno wpłynąć kilka czynników takich – jak na przykład budżet, jaki chcemy przeznaczyć na meble, wielkość pomieszczenia oraz czas oczekiwania na wyrób. Poniżej przedstawimy wady i zalety obu rozwiązań, tak aby przybliżyć temat mebli na wymiar oraz rozwiązań gotowych.

Meble gotowe i na zamówienie

Gotowe meble to dobre rozwiązanie, jeżeli zależy nam na szybkim wyposażeniu wnętrz. Z reguły produkt można zabrać ze sobą do domu zaraz po opłaceniu rachunku. W sklepach dostępnych jest sporo rodzajów mebli gotowych, które można kupić w różnych kolorach, a czasem nawet wymiarach. Meble gotowe produkowane są w taki sposób, aby można było je złożyć samodzielnie w domu i w razie potrzeby łatwo zdemontować. Zakup mebli gotowych może równać się także z nieco niższym kosztem niż w przypadku zakupu mebli na wymiar. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że w wielu przypadkach za niższą ceną podąża gorsza jakość materiału, z jakiego meble zostały wykonane.

Zalety mebli gotowych:

 • niski koszt zakupu
 • meble dostępne „od ręki”
 • łatwość montażu i demontażu

Wady mebli gotowych:

 • stosunkowo niewielki wybór modeli – brak możliwości personalizowania mebli,
 • trudność w dopasowaniu gotowych mebli do pomieszczenia pod względem rozmiaru i układu,
 • gorsza jakość wykonania i użytego materiału.

Meble na wymiar to co prawda dłuższy czas oczekiwania, w którym nie będziemy mogli urządzić na przykład kuchni, ale z pewnością warto czekać. Jest to dobre rozwiązanie, gdy budujemy nowy dom lub przeprowadzamy generalny remont i nie zależy nam, aby pomieszczenie było wyposażone na już. Natomiast kupując meble na wymiar, możemy mieć pewność, że wszystko będzie idealnie zagospodarowane i wykorzystany zostanie każdy centymetr pomieszczenia.

Meble na wymiar mogą być wykonane w taki sposób, jaki sobie dokładnie wymyślimy. Nie ma potrzeby szukania, mierzenia i zastanawiania się gdzie powiesić którą szafkę. Tworzymy nasz własny unikatowy projekt, wybieramy firmę i zlecamy wykonanie mebli. Gdy projekt zostanie ukończony, otrzymamy wysokiej jakości i dopracowane w najmniejszych szczegółach meble.

Zalety mebli na wymiar

 • możliwość zagospodarowania każdego centymetra w pomieszczeniu,
 • własna kompozycja materiału i koloru, z jakiego chcemy mieć wykonane meble,
 • możliwość wyboru dowolnej i odpowiedniej dla nas ilości szafek, półek i szuflad,
 • wybór usługi z montażem lub montaż samodzielny,
 • wysoka jakość wykonania oraz użytego materiału.

Wady mebli na wymiar

 • długi czas oczekiwania (często nawet 8-10 tygodni),
 • wyższy koszt wykonania projektu niż w przypadku zakupu gotowych mebli.

Meble na wymiar - wady i zalety

Meble na wymiar to bardzo dobry wybór, gdy chcemy mieć idealnie wyposażone pomieszczenia. Dzięki postawieniu na takie rozwiązanie otrzymujemy dokładnie takie meble, które zapewnią nam najwyższy komfort użytkowania, ponieważ każda półka będzie dokładnie w tym miejscu, jakie sobie wybierzemy. Niemniej jednak należy pamiętać, że czas wykonania to nawet 10 tygodni, a cena z pewnością sięgnie kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych (w zależności od rozmiaru). Czy warto czekać i płacić takie pieniądze? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Zalety mebli na wymiar

Meble na wymiar niewątpliwie posiadają wiele zalet, które przemawiają za tym, aby to właśnie ten rodzaj umeblowania zagościł w naszym domu. Bez wątpienia jest to możliwość stworzenia własnego projektu i ułożenia całej konstrukcji mebli tak, aby maksymalnie ułatwić sobie korzystanie z nich. To bardzo ważne w przypadku gdy urządzamy na przykład kuchnię, ponieważ powinna być jak najbardziej funkcjonalna i dopasowana dokładnie do potrzeb osób korzystających z niej na co dzień. Do zalet mebli na wymiar z pewnością można zaliczyć:

 • możliwość dostosowania mebli pod indywidualne potrzeby (układ, wielkość, kolor)
 • funkcjonalne zagospodarowanie całej powierzchni pomieszczenia
 • brak konieczności samodzielnego zmontowania mebli (montażem zajmuje się firma wykonującą meble)
 • bardzo dobra jakość materiału, jak i wykonania mebli 

Meble na wymiar – wady

Pomimo tego, że meble na wymiar posiadają wiele zalet, to również można znaleźć dwie dość istotne wady tego rozwiązania. Można do nich zaliczyć:

 • długi czas oczekiwania na meble
 • cenę

Obecnie czas oczekiwania na meble na wymiar to nawet kilka tygodni. Oczywiście wszystko zależy od wielkości projektu natomiast jeżeli zależy nam na szybkim umeblowaniu, to takie rozwiązanie nie będzie dobrym pomysłem. Kolejną wadą jest cena, jaką trzeba zapłacić za meble na wymiar. Tutaj również za cenę końcową będzie odpowiedzialna wielkość projektu, wybór materiałów i wiele innych czynników, dlatego trzeba się przygotować na koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. W cenie tej jednak zawarta będzie wysoka jakość produktu, jak i wykonania usługi.

Gotowe meble na wymiar – wady i zalety

Meble tego typu są alternatywą dla mebli na wymiar i zazwyczaj składają się z modułów, które możemy ze sobą łączyć, tworząc najbardziej dopasowane do nas zestawy mebli. Dostępność oraz dość duży wybór sprawiają, że meble te są coraz chętniej kupowane. Jeżeli dobrze zmierzymy wnętrze i poświęcimy czas na znalezienie półek i szafek w odpowiednim rozmiarze, to możemy urządzić niskim kosztem naprawdę funkcjonalne i dobrze wyposażone pomieszczenie. Dodatkowo możemy zabrać się za montaż jeszcze w dniu zakupu, gdyż tego typu meble dostępne są najczęściej od ręki. Wadą tego rozwiązania mogą być ograniczone możliwości, jeżeli chodzi o idealne dopasowanie pod każdy wymiar, kąt i miejsce w danym pomieszczeniu.

Meble gotowe – zalety

Bez wątpienia meble gotowe mają wiele zalet i z pewnością należą do nich:

 • dostępność produktu,
 • możliwość łączenia ze sobą modułów i uzyskania własnej, komfortowej aranżacji,
 • przystępna cena,
 • możliwość samodzielnego montażu, jak również montaż przez ekipę ze sklepu.

Wszystkie te zalety przemawiają na korzyść tego typu rozwiązania. Decydując się na zakup mebli gotowych, otrzymujemy w krótkim czasie produkt, który umożliwia niemal natychmiastowe korzystanie z mebli. Niemniej jednak tak, jak w przypadku mebli na wymiar również meble gotowe mają wady i przedstawimy je poniżej.

Meble gotowe – wady

Najczęściej wymienianymi wadami, jeżeli chodzi o meble gotowe, są:

 • gorsza jakość materiału, z jakiego są wykonane,
 • brak możliwości spersonalizowania produktu,
 • trudność w zapełnieniu każdej wolnej przestrzeni w pomieszczeniu pod kątem dopasowania rozmiarów i rozmieszczenia mebli.

Wiadome jest, że nie dla każdego będą to bardzo duże wady, natomiast właśnie ze względu na brak możliwości personalizacji oraz jakość produktów tego typu, klienci często decydują się jednak na wybór mebli na wymiar. Zazwyczaj to właśnie niska cena przemawia za zakupem mebli gotowych, które de facto dzięki temu można wymieniać częściej niż meble zrobione na wymiar.

Jakie meble lepsze - gotowe czy na wymiar?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej kupić meble na wymiar, czy też meble gotowe. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeżeli zdecydujemy się na meble na wymiar wyprodukowane przez Kamado, to z pewnością otrzymamy produkt wysokiej jakości i dokładnie taki jaki sobie wybierzemy. Możemy stworzyć dowolny projekt w ulubionym kolorze i na pewno zostanie on wykonany z najwyższą dbałością o każdy detal. Dzięki temu otrzymamy modele dopasowane do naszych potrzeb i pełen komfort użytkowania.

Decydując się z kolei na gotowe meble, możemy już w dniu zakupu zacząć urządzać nasze pomieszczenie, gdyż produkt ten jest dostępny zazwyczaj od razu po dokonaniu płatności. W przypadku mebli gotowych, koszt zakupu będzie prawdopodobnie niższy, ale z kolei często otrzymamy produkt niższej jakości i będziemy mieć niestety mniejszy wybór i mniejsze pole do popisu w aranżacji wnętrza.

Czym więc kierować się podczas wyboru mebli? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, więc w pierwszej kolejności dostosujmy wybór do budżetu, jakim dysponujemy, czasu, w jakim chcemy otrzymać produkt, oraz zastanówmy się, czego najbardziej potrzebujemy, na czym nam zależy i jaki efekt chcemy osiągnąć. Zarówno dzięki meblom na wymiar, jak i gotowym meblom możemy otrzymać funkcjonalne i ładne wnętrze. Dobrze przemyślmy sprawę, ponieważ meble bez względu na wybór, jakiego dokonamy, będą służyć nam minimum kilka lat, w przypadku mebli na wymiar może nawet i dłużej. Kierując się powyższymi wskazówkami, z pewnością znajdziemy dla siebie najlepsze rozwiązanie.